Sirküler No: 2019/85 - Letonya-Estonya Gıda Ürünleri Sektörel Ticaret Heyeti

Sayı

:

32089230-TİM.DENİB.GSK.2019/109-01071

Denizli, 20/06/2019

Konu

:

Letonya-Estonya Gıda Ürünleri Sektörel Ticaret Heyeti

 

                                         S İ R K Ü L E R

                                      (ARGE / 2019–85)

Sayın Üyemiz,

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) alınan bir yazıda; Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, ihracatta yeni pazarların bulunması ve dış pazarlardaki payımızın artırılması amacıyla, 3-7 Eylül 2019 tarihleri arasında Letonya’nın Riga, Estonya’nın Tallinn şehirlerine yönelik Gıda Ürünleri Sektörel Ticaret Heyeti organize edilerek katılımcı firmalar ile alıcı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri yapılması planlandığı bildirilmektedir.

Letonya ve Estonya, nüfus olarak küçük ülke olsalar da kişi başına düşen 20.000 ABD Doları aşan milli gelirleri, buna bağlı olarak yüksek satın alma güçleri, birçok gıda ürününde net ithalatçı olmaları sebebiyle potansiyel arz eden ülkeler durumundadır. Yılda yaklaşık 5 milyar ABD Doları gıda ürünleri ithalatı gerçekleştiren bu iki ülkenin en fazla ithalat yaptığı ürünler arasında; taze ve kuru meyveler, unlu mamuller, hazır gıdalar ve soslar, turşular, su ürünleri ve hayvansal mamuller, şarap ve alkollü içecekler yer almaktadır.

Ekte yer alan taslak program çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan ticaret heyetinin Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmesi durumunda tahmini destekli katılım ücreti kişi başı 800 Euro’dur. Söz konusu katılım ücretine İzmir çıkışlı gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti (İstanbul çıkışlı bilet talep edilmesi durumunda katılım bedelinde değişiklik olabilecektir), Riga ve Tallinn şehirlerinde toplam 4 gece konaklama, Riga-Tallinn arası karayolu ulaşımı, program kapsamındaki şehir içi heyet transferleri, katılımcı firma tanıtım kitapçığı ve diğer tanıtım çalışmaları, program kapsamındaki heyete ait akşam yemekleri dâhildir. Heyet organizasyonunun başvuruların alınmasını takiben kesinleşmesi halinde katılım ücretinde olabilecek artış veya azalışlar katılımcılara yansıtılabilecektir.

Söz konusu ticaret heyetine katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan bağlantı aracılığıyla ulaşılabilen ön talep formunu 25 Haziran 2019 tarihine kadar doldurmaları beklenmektedir.

Bilgileriniz rica olunur.

 

                                                                            Saygılarımla,

 

                                                                         Uğur DAYIOĞLU

                                                                           Genel Sekreter

                                                                     

Ticaret Heyeti Online Talep Formu : 

https://uye.eib.org.tr/BasvuruFormu/FormGosterme01.Asp?FormId=025A53AEE43145B

Ek : Taslak Program