İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2015-94 Çeşitli Konular

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2015/278-1437                                           Denizli, 02/10/2015

Konu:Çeşitli Konular

 

 

S İ R K Ü L E R 

(ARGE / 2015 - 94)

 

Sayın Üyemiz,

 

1) Teknik Mevzuat

2) Tahran Büyükelçimizin Zencan Ziyareti

3) THY COMIS Sistemi

4) Tayvan İşadamları Heyeti

5) Meksika - Kolombiya Ticaret Heyeti

6) Türk Konseyi/ İş Portalı

7) Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İş Forumu

8) Eko Atlantik Projesi Tanıtım Toplantısı

9) İstanbul Moda Akademisi

 

1) Teknik Mevzuat

Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, bazı ürünlerin Birleşik Nomenklatür bazında sınıflandırılasına ilişkin 2015/1384/AB ve 2015/1385/AB sayılı Komisyon Uygulama Tüzüklerinin, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nin 13/08/2015 tarih ve L 214 sayılı nüshasında yayımlandığı ve mezkur gazetede ve nüshanın 26 ve 27 inci sayfalarında muhtelif sebze ve meyvelerin muayyen ithal bedellerinin (EUR/100 kg) tesbit olunduğunun anlaşıldığı ifade edilmektedir.

Ek : 13/08/2015 tarihli ve L-214 sayılı nüshanın 26 ve 27'nci sayfaları

 

2) Tahran Büyükelçimizin Zencan Ziyareti

Dışişleri Bakanlığı'ndan aldıkları yazıya atfen; Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Tahran Büyükelçimizin İran'ın Zencan eyaletini ziyaret ettiği, sırasıyla Zencan Ticaret, sanayi, Maden ve Tarım Odası Başkanı ve üyeleri, Zencan'daki diğer iş çevreleri, üniversite yetkilileri, Eyalet Valisi ve Ddini Liderin Zencan temsilcisi ile görüşmelerde bulunduğu, ayrıca bir çinko üretim tesisi ile Hayat Kimya'nın İran'daki şirketi olan Pars hayat'ın fabrikasını ziyaret ettiği bildirilmekte,

Söz konusu ziyaret kapsamında Büyükelçiliğimiz heyetine yoğun ilgi gösterilmiş ve Zencan'daki ekononomik ve ticari konumumuzun güçlendirilmesi için fırsatların varlığının göze çarptığı ifade edilmektedir.

 

3) THY COMIS Sistemi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Türk Hava Yolları A.O. Kargo Başkanlığı'ndan TİM'e ilettikleri yazıda, Mart 2013'ten bu yana geliştirilme çalışmaları devam eden COMIS (Cargo Operatıons Management and Information Systems) projesinin 01 Ekim 2015 itibariyle tamamlanarak kullanıma gireceği belirtilmektedir.

Söz konusu COMIS Projesi ile birlikte Turkish Cargo'nun iş süreçlerinde değişikliğe gidileceği ifade edilmiş olup detaylı bilgi aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Ek : COMIS Sistemi Bilgi Notu

 

4) Tayvan İşadamları Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, TİM organizasyonu ve THY işbirliği ile 17-19 Kasım 2015 tarihleri arasında Tayvan'a yönelik işadamları heyetinin düzenleneceği, başkent Taipei şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda, iş gezilerinin yanısıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan iş görüşmeleri gerçekleştirileceği,

Pazar payımızın arttırılması ve Tayvan'a yönelik yeni iş imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek olan söz konusu heyete özellikle yaş meyve sebze (kiraz, kayısı, üzüm, incir, portakal, limon, meyve suları ve şarap), kuru meyve (fındık, ceviz), deniz ürünleri, tekstil ve konfeksiyon, deri, kimyevi maddeler, makine, otomotiv yan sanayi, halı, doğal taş ile orman ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılımlarında fayda görüleceği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, azami 20 katılımcıdan oluşacak olan bahse konu heyete katılmak isteyen firmalarımızın http://goo.gl/Vre1zQ adresindeki başvuru formunu eksiksiz doldurarak, en geç 16 Ekim 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmalarının; organizasyon kapsamındaki uçak bileti, konaklama, toplantı ve transfer giderlerinin karşılanmasını teminen firmalarımızın, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu:282), (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04) Dolar hesabına 1.050- ABD Doları avans (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) ödeme yapmaları ve ilgili banka dekontunu isilkocabey@tim.org.tr e-posta adresine iletmelerinin gerektiği bildirilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için ilgili kişi:

Işıl KOCABEY- 0 212 454 01 56

isilkocabey@tim.org.tr

 

5) Meksika - Kolombiya Ticaret Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TİM ve DEİK organizasyonu ile 02-06 Kasım 2015 tarihleri arasında Meksika ve Kolombiya'ya yönelik ticaret heyeti düzenlenecektir. Meksika'da başkent Meksiko ve Kolombiya'ya ise Medellin şehrini kapsayacak olan bahse konu organizasyonda her iki ülkenin önde gelen kamu&özel kurum ve kuruluş temsilcileri ve ayrıca nitelikli şirketlerin patronları ile iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü,

İhracatçılarımıza önemli iş fırsatları sunan ve potansiyel pazar niteliğinde olan Meksika ile Kolombiya'ya yönelik yeni iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması ve Pazar payımızın arttırılması amacıyla düzenlenecek olan söz konusu heyete özellikle Otomotiv, İnşaat ve Yapı malzemeleri, Elektrik & Elektronik, Beyaz Eşya, Tekstil, Tarım Makineleri, Kozmetik, Gıda, Dizi & Film sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden veya ilgili sektörlerde yatırımı düşünen firmalarımızın katılımlarında fayda görüleceği bildirilmektedir.

Bu çevrede gerçekleştirilecek bahse konu heyette yer almak isteyen firmalarımızın http://goo.gl/2dRAo1 adresindeki başvuru formunu eksiksiz doldurarak, en geç 09 Ekim 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları; organizasyon kapsamında ki uçak bileti, konaklama, toplantı ve transfer giderleri karşılanacak firmalarımızın, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şb. (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), Swift Kodu: TVBATR2A USD hesabına 3.700-ABD Doları (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) avans ödemesi yapmalarının gerektiği belirtilmektedir.

Nitelikli ve beklentileri karşılayacak heyet programının gerçekleştirilmesi için eksiksiz doldurulan başvuruların son günden önce yapılması büyük önem arz ettiği ifade edilmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Volkan İncekara : 0212 454 0797 ­ volkanincekara@tim.org.tr (TİM)

Melike Hocaoğlu : 0212 339 5007 ­ mhocaoglu@deik.org.tr (DEİK)

 

6) Türk Konseyi / İş Portalı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan TİM'e gönderilen bir yazıda belirtildiği üzere, Türk dili konuşan ülkelerin firmaları arasında bir ağ oluşturmayı ve bu firmaların dış pazarlara erişim sağlayarak ortaklıklar kurmalarına yardımcı olmayı hedefleyen http://www.turkicbusiness.com internet portalı faaliyete geçmiş olup, söz konusu internet adresinden aynı zamanda Türk dili konuşan ülkelerdeki piyasalar, ekonomik gelişmeler, iş fırsatları, fuarlar, sergiler, eğitim programları ve diğer etkinlikler hakkında bilgi alınması mümkün bulunduğu ifade edilmektedir.

 

7) Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İş Forumu

İlgi : 18/09/2015 tarih 2015-91 sayılı sirkülerimiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ndan aldıkları yazıya atfen, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve Sırbistan Ticaret, Telekom ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası organizasyonunda ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ve DEİK işbirliğinde Saraybosna'da, daha önce 09 Ekim 2015 Cuma günü düzenleneceği belirtilen Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İş Forumu'nun 20 Ekim 2015 Salı gününe ertelendiği bildirilmektedir.

Heyete katılım bedeli 400 Avro olup uçuş rezervasyonları katılımcıların kendilerine ait olduğu, katılım bedeli 1 gece konaklama, toplantı giderleri ve transfer bedellerini kapsadığı, 19 Ekim 2015 Perşembe akşamı TK1025 sefer sayılı 18:45 uçağı ile gelecek katılımcılar için havalimanı-otel arasında transfer desteği sağlanacağı, T.C. vatandaşlarının Bosna Hersek için vizeye ihtiyaçlarının olmadığı belirtilmekte ve Heyet programının aşağıdaki bağlantıda sunulduğu belirtilmektedir.

20 Ekim 2015 tarihinde düzenlenecek İş Forumu'na iştirak etmek isteyen üyelerimizin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/107/5397 bağlantısında yer alan kayıt formunu eksiksiz doldurarak, 400 avro tutarında katılım ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontunu, 12 Ekim 2015 tarihine kadar DEİK'e (e-mail: gdabolgesi@deik.org.tr) iletmelerinin gerektiği ifade edilmektedir.

Ek : Güncel Program

 

8) Eko Atlantik Projesi Tanıtım Toplantısı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten alınan bir yazıda, DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi tarafından, Nijerya'nın en prestijli İnşaat ve Gayrimenkul Grubu olan ‘Chagoury Group'un "Eko Atlantic” projesini tanıtmak üzere, grup iştiraki olan South Energyx firması yetkililerin katılımlarıyla, 15 Ekim 2015 Perşembe günü, 10:00-12:00 saatleri arasında , DEİK River Plaza'da bir tanıtım toplantısı düzenleneceği bildirilmekte olup, yazının devamında şöyle denilmektedir:

"Eko Atlantic projesi Chagoury Group tarafından geliştirilen özel bir projedir. Toplam 10 milyon metrekare alana sahip olacak olan "Eko Atlantic” projesinin 5 milyon metrekarelik kısmı altyapısı ile birlikte tamamlanmış ve ilk gökdelenlerin kaba inşaatları bitme safhasına gelmiştir. Projede hem yerel hem de BNP Paribas, First Bank, FCMB, Access Bank ve Fortis Bankası gibi uluslar arası bankalar meyanında özel yatırımcıların da katılımı vardır. Ayrıca "Eko Atlantic” projesinin en büyük artılarından birisi tüm bölgenin "Free Zone” olarak tescil edilmiş olmasıdır. Bu sayede yatırım maliyetlerinde %30 ila %50 civarında kazanç oluşmaktadır.

South Energyx firması İş Geliştirme Direktörü Pierre Edde ve Başkan Yardımcısı Ronald Chagoury Junior'un, projeye ilişkin sunum yapacakları toplantıda, başta üst düzey inşaat ve taahhüt firmalarımız olmak üzere, Türk özel sektörümüzün seçkin üyelerinin temsil edilmeleri, büyük fırsatlar vadeden bu projeden en etkin şekilde pay alınmasına büyük bir vesile oluşturacaktır. Şirketlerimiz ayrıca, ilk elden somut işbirliği imkanlarını da değerlendirmiş olacaktır.”

Anılan projeye ilişkin sunuma http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6349 bağlantısından erişilmekte olup; detaylı bilgiye http://www.ekoatlantic.com adresinden ulaşılabilir. Ayrıca iletişim bilgileri aşağıda paylaşılan DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı Sayın Hakan Özel ile irtibat kurulabilir.

Bu kapsamda, ilgilenen firmalarımızın http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/103/5457 bağlantısında yer alan katılım formunu 13 Ekim 2015 Salı gününe kadar doldurmaları gerekmektedir.

Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı Hakan Özel

E-posta: hakanozel@armadaint-grp.com

Firma: Armada Gemi Acenteliği Ltd.Şti.

Telefon:+90 232 464 44 00

 

9) İstanbul Moda Akademisi

İMA'nın 2015-2016 eğitim dönemine ilişkin katırlarının Ekim ayında başlandığı bilgilendirilmiştir.

İstanbul Moda Akademisi hakkında ayrıntılı bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

İMA'nın Profesyonel Gelişim Programları T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından %70 Oranında Destekleniyor.

İstanbul Moda Akademisi'nin 2015 -16 Eğitim Dönemi Ekim ayında başlıyor.

Moda endüstrisinde çalışan ve kendini geliştirmek isteyen profesyonellerin yanı sıra modaya ilgi duyan ve kariyer değişikliği hedefleyenlere hitap eden İMA Profesyonel Gelişim Programları, hafta arası ve haftasonları esnek saatlerde devam ediyor. Bu eğitim programları ile İMA, Akademik Programlarda olduğu gibi öğrencilerini hem teorik hem de profesyonellerin eğitimlere katılımları ile uygulamalı proje çalışmaları yaptırarak öğrencilerini yetiştirirken endüstriye dair her aşamayı öğrencilerine aktarıyor. T.C. Ekonomi Bakanlığı, Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında belirlenen kriterlere uygun firmalara eğitim bedelinin % 70'i oranında uygulanan destek ile firmalar eğitime, eğitim bedelinin sadece % 30'unu ödeyerek katılımcı gönderme imkanına sahip oluyor.

2015 - 2016 Eğitim Dönemi Profesyonel Gelişim Programları

• MODA TASARIMI DİPLOMA PROGRAMI (T.C. Ekonomi Bakanlığı Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında)

• MODA YÖNETİMİ

• MODA PERAKENDESİNDE MERCHANDISING (T.C. Ekonomi Bakanlığı Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında)

• MODA SATIN ALMASI

• GÖRSEL MAĞAZACILIK VE VİTRİN TASARIMI (T.C. Ekonomi Bakanlığı Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında)

• GLOBAL PAZARDA MARKALAŞMA

• MODA İLETİŞİMİ VE PR

• STİL DANIŞMANLIĞI

• MODA GİRİŞİMCİLİĞİ

• MODA FOTOĞRAFÇILIĞI

• MODA EDİTÖRLÜĞÜ

• STYLING

• MODADA BLOG YAZARLIĞI VE SOSYAL MEDYA

• MODA TASARIMINDA PHOTOSHOP VE ILLUSTRATOR (T.C. Ekonomi Bakanlığı Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında)

• MODA İLLÜSTRASYONU

• DİJİTAL BASKI TEKNİKLERİ (T.C. Ekonomi Bakanlığı Eğitim ve Danışmanlık Yardımı kapsamında)

• KOLEKSİYON PLANLAMA VE OLUŞTURMA

Detaylı bilgi için; 0212 219 41 41 (1203-1216)

info@istanbulmodaakademisi.com

www.istanbulmodaakademisi.com

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Levent ÖZTAŞ

Genel Sekreter T.