İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2015-50 Şangay İşbirliği Örgütü Ülkeleri Emtia Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2015/140-732                                              Denizli, 18/05/2015

Konu:Şangay İşbirliği Örgütü Ülkeleri Emtia Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

 

 

S İ R K Ü L E R 

(ARGE / 2015 - 50)

 

Sayın Üyemiz,

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda aynen; "24 - 26 Eylül 2015 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi kentinde ilk defa gerçekleştirilecek olan "Şangay İşbirliği Örgütü Ülkeleri Emtia Fuarı” na Milli Katılım organizasyonunun Genel Sekreterliğimiz tarafından gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bu yıl Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) kuruluşunun 15. yıldönümüdür ve Örgüt ilk defa bir fuar organizasyonu gerçekleştirmektedir. Söz konusu fuar ŞİÖ'nün bölgesel ekonomi işbirliğinin derinleşmesini sağlayacak olup, İpekyolu işbirliğinin genişlemesinde ve karşılıklı kalkınmasında da rol oynayacaktır.

Fuarın düzenleneceği şehir tarihi İpekyolu'nun başlangıcıdır.

Bu çerçevede, fuar katılım bedeli nakliye ve gümrük hizmetleri dahil 350.-Abd Doları / m² ; (her m² ye 5 kg havayolu gidiş - 5 kg havayolu dönüş hakkı) nakliye ve gümrük hizmetleri hariç 150.-Abd Doları/ m² olarak belirlenmiştir.

Fuara milli katılım kapsamında katılacak olan firmalarımız T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından onay verilmesi durumunda 2009/5 sayılı Tebliğ kapsamında, destek olarak yurt dışı milli fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden yararlandırılacaklardır. Bu kapsamda da stand katılım bedelinin (nakliye, gümrük, stand konstrüksiyon) %50'si ve her firmadan 2 firma yetkilisinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak biletlerinin %50'si 10.000.-Abd Dolarına kadar teşvik kapsamında olacaktır. Bununla birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti 2015 yılında hedef ülkeler arasında yer almakta olup fuara katılan firmalar 20 puan ilave destekden yararlandırılacaklardır.”

denilmektedir.

Fuara katılmak isteyen üyelerimizin başvuru formunu OAİB Genel Sekreterliğine ( oaibpr@oaib.org.tr ) iletmelerinin gerektiği, fuar idaresi tarafından Türk firmalarına kısıtlı bir alan ayrılmış olması sebebi ile katılım teyitlerinin ivedi olarak Orta Anadolu İhracatçı Birliklerine ulaştırılmasının önem taşıdığı ifade edilmektedir.

 

Bilgileri ve gereği rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Levent ÖZTAŞ

Genel Sekreter T.


Ek : Kayıt Formu