İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2015-40 Çeşitli Konular

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2015/114-564                                             Denizli, 21/04/2015

Konu:Çeşitli Konular

 

 

S İ R K Ü L E R 

(ARGE / 2015 - 40)

 

Sayın Üyemiz,

1) Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi

2) 5. Baykonır Yatırım Forumu

3) Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu

4). II. Türkiye-Etiyopya İş Forumu

5) Sırbistan Yatırım Ortamı

6).Cenova Havaalanı'nın Özelleştirilmesi

7) Nijerya Konfeksiyon Sektörel Alım Heyeti

8) Türk - Tatar Yatırım ve Ticaret Çalışma Grubu

9) 4. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması

10) 8. ÜSİMP Ulusal Kongresi Afişleri

11) Bauma Afrika 2015 Fuarı Milli Katılımı

12) PLMA's 2015 Private Label Fuarı Chicago / ABD Milli Katılımı

13) WWD Magic & Magic Show Fuarı

14) REACH-CLP Haber Bülteni

15) Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış

 

1) Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi

TİM'den alınan bir yazıda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan aldıkları yazıda, Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi'nin, Danışma Komisyonu toplantısında yer alan ilgili kurum/kuruşların görüşleri, ülkelere ait sefer sayıları ve mevcut geçiş belgesi kotaları ile belge kullanım oranlarının dikkate alınarak güncellendiği ifade edilmekte olup, Yönergenin güncel haline http://www.kugm.gov.tr/ adresinden ulaşılabileceği bildirilmektedir.

 

2) 5. Baykonır Yatırım Forumu

Ekonomi Bakanlığı'nın bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; 28-29 Nisan 2015 tarihleri arasında Kazakistan Cumhuriyeti Kızılorda Valiliği tarafından Baykonır şehrinde "Baykonır V. Yatırım Forumu''nun düzenleneceğinden, söz konusu foruma Kazakistan ve diğer ülkelerin iş dünyasından, devlet kurumlarından, kalkınma ve araştırma enstitülerinden temsilcilerin katılımının öngörüldüğü bildirilmektedir.

Anılan etkinliğe ilişkin detaylı bilgi ekte sunulmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi ve Başvuru İçin:

Tel: +7 724 260 53 38 / +7 702 299 29 22

E-Posta: uvs.kzorda@gmail.com

Ek : Foruma İlişkin Bilgiler

 

3) Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği'nin bir yazısına atfen, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Birliği Başkanı Sayın Abdurrahman El Zamil'in himayelerinde, yaklaşık 70 civarında Suudi Arabistanlı önemli firmaların iştirak edeceği ve 3 farklı oturumun gerçekleştirileceği (Yatırım, Karşılıklı Ticaret İmkanları, Emlak) "Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu”nun düzenleneceği bildirilmektedir.

Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu

Tarih: 25 Nisan 2015

Saat: 09:00 - 15:00

Yer: Hilton İstanbul Bosphorus

LCV: Ayşegül Bakır

Tel: 0212 290 71 51

E-mail: abakir@mci.gov.sa

 

4). II. Türkiye-Etiyopya İş Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten aldıkları bir yazıya atfen, Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri işbirliğiyle, 27 Nisan 2015 Pazartesi günü 09.00-14.00 saatleri arasında, İstanbul TOBB Plaza'da II. Türkiye-Etiyopya İş Forumu'nun gerçekleştirileceği,

Yazının devamında, Türkiye ile çeşitli iş alanlarında bağlantılarını güçlendirmek, teknoloji ve bilgi transferi sağlamak amaçlarıyla düzenlenecek foruma, ekli listede yer alan inşaat, tarım sanayi, kimya, tekstil, mobilya, turizm ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Etiyopyalı firmaların katılacağı belirtilmektedir.

İkili görüşmelere katılmak isteyen üyelerimizin, http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/58/37 web linki aracılığıyla başvurularını tamamlamaları ve ödeme dekontunu 22 Nisan 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e (afrikabolgesi@deik.org.tr) iletmeleri ve katılım ücreti, DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı 100 TL olup, (üye olmayanlar 150 TL) DEİK'in İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu 1011) TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 numaralı TL hesabına yatırılmasının gerektiği ifade edilmektedir.

Taslak Program

09:00 Kayıt

09:30 Etiyopya İş ve Yatırım Forumu Açılış Konuşmaları

10:00 Yatırım ve İş Sunumları

11:00 Kahve arası

11:15 İkili İş Görüşmeleri

14:00 Kapanış

Ek : Etiyopya Firma Listesi

 

5) Sırbistan Yatırım Ortamı

Ekonomi Bakanlığı'nın bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Belgrad Ticaret Müşavirliğimizce, Sırbistan'a yatırım yapmayı planlayan firmalarımıza iletilmek üzere Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı'ndan (SIEPA) alınan ekli rapor bildirilmektedir.

Söz konusu raporun Sırbistan'a yatırım yapmayı planlayan firmalarımıza iletilmesinin önemine değinilerek, 2015 Mayıs ayı içerisinde Sırbistan Ekonomi Bakanlığı, Sırbistan Ticaret Odası, Sırbistan Özelleştirme Ajansı yetkililerinin katılacağı bir Yatırım Forumu düzenleneceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; bu ülkeye yatırım yapmayı düşünen üyelerimizin iletişim bilgilerinin en geç 24 Nisan 2015 Cuma mesai bitimine kadar TİM'e bestecoskuner@tim.org.tr e-posta adresine bildirilmesi hususu ifade edilmektedir.

Ek : SIEPA Invest in Serbia Info Pack 2015

 

6) Cenova Havaalanı'nın Özelleştirilmesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü kanalıyla Roma Ticaret Müşavirliğimizden aldıkları yazıya atfen; Roma Büyükelçimiz tarafından Cenova'ya bir ziyaret gerçekleştirildiği, söz konusu ziyarette yetkililer tarafından Cenova Havalimanı'nın özelleştirilmesinin kararlaştırıldığı belirtilmektedir.

Cenova Havalimanı'na ait İngilizce bilgilendirme notu ekte sunulmaktadır.

Ek : Cenova Havalimanı Bilgi Notu

 

7) Nijerya Konfeksiyon Sektörel Alım Heyeti

İTKİB-İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda aynen, "İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından, son dönemde daralan pazarlara bir alternatif oluşturması için alım heyeti çalışmaları yoğunlaştırılmıştır.

Bu kapsamda Nijerya'nın önemli alıcılarından oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup 27 Nisan - 01 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul'a getirilecektir.

28 Nisan 2015 tarihinde Nijeryalı firmalar ile Türk firmaları arasında tam gün ikili iş görüşmeleri gerçekleşecek olup ikili görüşme taleplerindeki bölgesel yoğunluğa göre, 29- 30 Nisan 2015 tarihlerinde de Nijerya'lı firmalar tarafından Merter/Osmanbey/Laleli/Bayrampaşa gibi bölgelere bölge ziyaretleri gerçekleştirilebilecektir.

Yaklaşık 100 Nijeryalı alıcı firma temsilcisi bulunduğu Nijeryalı alıcıların ilgilendikleri ürünler, erkek, bayan ve çocuk dış giyim olarak belirlenmiştir. Alıcı Nijerya'lı firmalarının ilgilendiği mamülleri gösterir bilboardlar ve broşürler ikili iş görüşmelerin olduğu mekanlarda yer alacaktır.

Nijerya'lı alım heyetinde yer alan alıcı firmalar ile 28 Nisan 2015 Salı günü belirlenecek zaman diliminde görüşmek istemeniz durumunda, ekte yer alan firma profili'ni okunaklı büyük harflerle doldurarak 23 Nisan 2015 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar, aşağıda iletişim detayları bulunan Birliğimiz Hazırgiyim ve Konfeksiyon Şubesi'ne iletilmesi istenmektedir.”

denilmektedir.

İHKİB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Şubesi

Mehmet Ali DEMİRAY 0-212-4540313

mehmetali.demiray@itkib.org.tr; konfeksiyon@itkib.org.tr

İlker KAYNAKDEMİR 0-212-4540286

ilkerk@itkib.org.tr; konfeksiyon@itkib.org.tr

Ek : Nijerya Konfeksiyon Sektörel Alım Heyeti Başvuru Formu

 

8) Türk - Tatar Yatırım ve Ticaret Çalışma Grubu

Ekonomi Bakanlığı'nın bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan yazıda; Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin 27 Mart 2015 tarihinde RF Tataristan Cumhuriyeti'ne yönelik ziyaretinde, RF Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov ile ikili bir görüşme gerçekleştirmesinin yanı sıra Tataristan'da yatırım yapan bazı Türk firmalarını da ziyaret ettiği,

Bahse konu ziyarette, Türk-Tatar İş Forumu'nun da düzenlendiği ve söz konusu ziyarette Sayın Bakanımız ve RF Tataristan Cumhurbaşkanı'nın, ülkemiz ile RF Tataristan Cumhuriyeti arasındaki yatırım ve ticaret alanındaki ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla neler yapılabileceği hususunda bir çalışma grubu kurulması konusunda mutabakata vardıkları belirtilmektedir.

İhracatçılarımızın söz konusu pazarda karşılaştığı sorunlar ile Türkiye ile RF Tataristan Cumhuriyeti arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla neler yapılabileceği hususuna ilişkin öneriler ve gerçekleştirilecek toplantı esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususların ekte sunulan form vasıtasıyla en geç 22 Nisan 2015 Çarşamba mesai bitimine kadar TİM'e volkanincekara@tim.org.tr e-posta adresine gönderilmesi beklenmektedir.

Ek : Görüş Formu (Tataristan)

 

9) 4. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması

İTKİB-İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda aynen, "İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri, İDMİB, Ayakkabı ve Çanta sektörünün dünya ile rekabeti için taze fikirlere ve çağdaş tasarımlara duyduğu ihtiyaç doğrultusunda bu yıl dördüncü kez DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI'nı düzenlemektedir.

4.DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI, Türk deri sektörünün yaratıcı gücünün yükselmesi, özgün tasarımlarını yaratma ve satma isteklerinin güçlendirilmesi, bu kurumlardaki öğrencilerin sektöre hızla kazandırılması ve yetenekli gençlerimizin ve özgün tasarımların teşvik edilmesi amacı ile deri konfeksiyon, ayakkabı ve saraciye kategorilerinde gerçekleşecektir.

Yarışma için dosya teslim tarihi 29 MAYIS 2015 Cuma'dır. Yarışma başvuru formları www.deritasarimyarismasi.com adreslerinden temin edilecektir.”

denilmektedir.

 

10) 8. ÜSİMP Ulusal Kongresi

Konya Teknokent - Teknoloji Geliştirme Hizmetleri A.Ş.'den alınan bir yazıda, her yıl düzenlenen ÜSİMP Ulusal Kongresi'nin 8.'si "Geçmişten Geleceğe Sürdürülebilir Üniversite - Sanayi İşbirliği” teması ile 09-10 Haziran 2015 tarihlerinde Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Konya Rixos Otel'de gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Bahsigeçen Kongreye ilişkin ayrıntılı bilgiye ve afişe aşağıda sunulan linklerden ulaşılabilir.

8. ÜSİMP Ulusal Kongresi Ayrıntılı bilgi

http://www.usimpulusalkongre.org/

8. ÜSİMP Ulusal Kongresi Afişi

https://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/files/521/Usimp_Afis_09iki.jpg

 

11) Bauma Afrika 2015 Fuarı Milli Katılımı

İMMİB - İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde 15-18 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Bauma Africa: International Trade Fair for Construction Machinery, Building Material Machines, Mining Machines and Construction Vehicles” fuarı Türkiye milli katılım organizasyonunun, T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan izin alınması ve yeterli başvurunun olması durumunda ilk defa adıgeçen Birlik tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Bauma Afrika 2015 Fuarı Ayrıntılı Bilgi :

http://www.immib.org.tr/tr/aktuel-duyurular-bauma-africa-2015-milli-katilim.html

 

12) PLMA's 2015 Private Label Fuarı Chicago / ABD Milli Katılımı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, 15-17 Kasım 2015 tarihleri arasında Chicago/A.B.D.'de gıda ve gıda dışı sektörlerine yönelik düzenlenecek olan "PLMA's 2010 Private Label Trade Show” Fuarı'nın Türkiye milli katılım organizasyonu bu yıl Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) tarafından gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Son başvuru tarihi 30 Haziran 2015 olan sözkonusu fuara ilişkin ayrıntılı bilgiye aşağıda sunulan linkten ulaşılabilir.

Ek : Fuar duyurusu ve katılım şartları

 

13) WWD Magic & Magic Show Fuarı

İTKİB-İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, 16-19 Ağustos 2015 tarihlerinde Las Vegas ABD'de düzenlenecek olan WWD Magic & Magic Show adlı fuarın adıgeçen Birlik tarafından Türkiye milli katılımının organize edileceği bildirilmekte olup, ayrıntılı bilgiler ekte sunulmaktadır.

Ek : WWD Magic & Magic Show Fuarı

 

14) REACH-CLP Haber Bülteni

Sanayicilerimizin REACH ve CLP Tüzüğü'nden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak bilgilerin ve geçen ayda gerçekleşen önemli gelişmelerin derlendiği İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası bültenine http://ab.immib.org.tr/web/eklenti/REACHdokumanlar/Bulten77.pdf adresinden ulaşılabilir.

 

15) Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı'ndan alınan bir yazıda, adıgeçen Kuruluş tarafından yapılmakta olan mamul madde ihracatı sonrası hububat (buğday ve mısır) satışlarına ait Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine gönderilmiş olan 17.04.2015 tarihli ve 27426 sayılı yazılarının bir fotokopisi ekte sunulmaktadır.

Ek : Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış ( 17.04.2015 / 27426 )

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Levent ÖZTAŞ

Genel Sekreter T.